Mimoděložní těhotenství (latinsky graviditas ectopica, též označováno jako GEU) je stav, kdy je těhotenství uloženo mimo děložní dutinu. Při normálním průběhu vzniku těhotenství dochází ke splynutí vajíčka a spermie ve vejcovodu. Oplodněné vajíčko následně putuje vejcovodem do dutiny děložní a plodové vejce vznikne, když se zárodek uhnízdí v dutině děložní ve sliznici. Aby mohlo plodové vejce růst, potřebuje krevní zásobení, které je zajištěno prorůstáním výběžků (klků) plodového vejce do okolí. Na tuto situaci je děložní sliznice přizpůsobena a připravena.

Usadíl-li se ale oplodněné vajíčko jinde než v děložní dutině, například ve vejcovodu, jde o život ohrožující situaci.

Formy mimoděložního těhotenství jsou různé. Nejčastěji se při mimoděložním těhotenství oplodněné vajíčko usadí ve vejcovodu (tzv. tubární těhotenství, 95% případů), vzácněji na vaječníku (ovariální těhotenství, 3%), v rohu děložním (3%) nebo v dutině břišní (abdominální těhotenství, 1%). V žádném na těchto místech se nemůže plodové vejce zdravě vyvíjet, naopak svým hnízděním místo devastuje a ohrožuje život matky.

Mimoděložní těhotenství - příznaky

Mimoděložní těhotenství je životu nebezpečné, a proto je včasná diagnostika a také včasná léčba esenciální. Typický průběh začíná vynecháním menstruace jako při normálním těhotenství. Krátce na to žena začíná špinit a krvácet různou intenzitou (v tomto momentě by se již měla obrátit na svého gynekologa). Za několik dní se přidají tupé bolesti na jedné či druhé straně podbřišku, což může znamenat hrozící či již proběhlou rupturu vejcovodu (u tubární gravidity = mimoděložní těhotenství ve vejcovodu), případně rupturu rohu děložního (v případě mimoděložního těhotenství v rohu děložním). Je-li těhotná vyšetřena gynekologem včas, tedy v době, kdy se dostaví první krvácení, lékař na ultrazvuku lokalizuje mimo dělohu uhnízděné embryo a navrhne další postup léčby (hospitalizace, laparoskopie...).

Pakliže má tedy žena pozitivní těhotenský test, zároveň je však přítomno vaginální krvácení, je třeba co nejdřív konzultovat záležitost s gynekologem, který mimoděložní těhotenství vyloučí, anebo potvrdí a zahájí léčbu.

Upozornění

Portál mimodelozni-tehotenstvi.cz spadá do portfolia webových stránek GYNWEB.cz. Portál obsahuje autorské články specialistů, redakce a našich přispěvovatelek. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.

Líbí se Vám GYNWEB.cz?

Close

Sledujte nás, prosím, nebudete litovat :)